Drugi pišu

Česi i Danci protiv prodaje energetskih pića mladima

Češka vlada je odobrila predlog zabrane prodaje energetskih pića deci mlađoj od 15 godina.

Izmenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti podržavaju poslanici iz više stranaka, a cilj je da se mladima ograniči pristup napicima sa visokim sadržajem kofeina i šećera.

Olga Rihterova iz Piratske partije, potvrdila je da je vlada odobrila amandman, kako piše praguemorning.cz, a prenose agencije. Ona smatra da mladi ne treba da imaju neograničen pristup energetskim pićima zbog rizika od gojaznosti, visokog pritiska i drugih štetnih uticaja na zdravlje. Izrazila je očekivanja da će zakon zadržati osnovnu namenu na putu do Predstavničkog doma, gde se očekuju rasprave i potencijalne izmene.

Predlogom je predviđeno da prodaja energetskih pića u školama i na događajima za decu bude potpuno zabranjena. Takođe, nadzor reklamiranja maloletnicima bi bio rigorozniji.

Dugotrajna konzumacija energetskih pića predstavlja ozbiljan zdravstveni rizik, a roditelji i deca su toga samo ograničeno svesni.

U Danskoj, zdravstvene i potrošačke grupe već određeno vreme pozivaju kreatore politike na strože propise o energetskim napitcima. Centar za zdravlje dece traži zabranu prodaje energetskih napitaka maloletnicima mlađim od 18 godina. Izvršni direktor Morten Gronbek je naveo da su deca pod velikim pritiskom reklama i influensera koji ih promovišu i na taj način pozivaju da piju ova štetna gazirana pića.

„Danska uprava za hranu je utvrdila da energetska pića nisu pogodna za decu jer kofein može da utiče na njihov mozak i telo“, objasnila je Karin Brek iz Danskog saveta za potrošače.

Medicinska literatura povezuje upotrebu energetskih napitaka među decom sa višim nivoima anksioznosti, stresa i suicidnih misli. Delimično je to zbog remetilačkog dejstva kofeina i šećera na san, kao i činjenice da ovi sastojci stimulišu nervni sistem.

Evropska agencija za bezbednost hrane određuje da su deca i tinejdžeri bezbedni ukoliko piju do 3 mg kofeina po kg telesne težine dnevno, dok recimo jedna konzerva popularnog napitka od 250 ml sadrži 80 mg kofeina.

Konkretna ograničenja u vezi sa energetskim pićima već su uvele Letonija, Litvanija i Poljska, koje su postavile starosne granice.

Izvor: Dnevni evropski servis/EUpravozato

Slični članci

Back to top button