
Na današnji dan (17. novembar): Umro Robert Oven, čuveni socijalista utopista
Sedamnaestog dana novembra meseca 1858. godine umro je Robert Oven, filantrop, socijalista utopista, socijalni reformator i industrijalac, koji je svoje bogatstvo potrošio u pokušajima sprovođenja socijalnih reformi. Ovena i njegove pristalice savremenici su nazivali „socijalistima“ i od tada se ovaj izraz sve šire koristi.
Oven je bio drugo od sedmoro dece Roberta Ovena, upravnika pošte i En Vilijams. Do svoje desete godine je pohađao lokalne škole, kada je postao šegrt. Njegov poslodavac je imao bogatu biblioteku, i Oven je većinu vremena provodio čitajući. Čitanje knjiga sa verskom tematikom dovelo je do toga da Oven još u ranom detinjstvu zaključi da u svim religijama postoje fundamentalni nedostaci. Do 19. godine postao je nadzornik velike fabrike u Mančesteru i ubrzo ju je postavio na vodeće mesto u Velikoj Britaniji. Sa pozicije menadžera i partnera ove fabrike, krenuo je postepeno u pokušaje realizacije svojih vizija idealnog društva.
Robert Oven je prema svojim zamislima stvorio uzornu zajednicu u Nju Lanarku, u Škotskoj. Kada je došao ovde, zatekao je oko 2.000 stanovnika od kojih je bilo oko 500 siromašne dece. Živeli su u teškim uslovima koji su podsticali kriminal i poroke. Obrazovanje je bilo zanemareno, a uslovi stanovanja nepodnošljivi. Oven je podstakao ljude na stvaranje novih navika – reda, higijene i štedljivosti. Otvorio je prodavnicu koja je prodavala kvalitetnu robu po malo višim cenama i strogo je nadgledao prodaju alkoholnih pića. Najveći uspeh je imao u obrazovanju mladih, čemu je posvetio posebnu pažnju. Škole koje je otvarao bile su škole u kojima se izbegavalo telesno kažnjavanje, koje su akcenat stavljale na razvoj karaktera, uključivale ples i muziku u nastavni plan i program. Robert Oven je u Nju Lanarku, uprkos mnogim otežavajućim okolnostima, uspeo da organizuje kooperative proizvođača i potrošača, ukine rad dece, skrati radno vreme, poveća nadnice, osnuje bolesničke blagajne i čitaonice. Prema svedočenju svih koji su posetili Ovenov Nju Lanark, on je ovde postigao izuzetno dobre rezultate koji su imali evropski značaj. Deca odgajana u njegovom uzornom sistemu su se osećala genijalno i nesputano. U zajednici je preovladalo zdravlje, obilje i relativno zadovoljstvo.
Model iz Škotske želeo je da prenese u Sjedinjene Američke Države, gde je 1825. godine osnovao komunu „Nova harmonija“. Međutim, Ovenov eksperiment u Americi je propao, nakon čega se vratio u Englesku gde je osnovao Veliki nacionalni strukovni savez (sindikat) i osnovao banku za razmenu dobara.
Njapoznatija dela Roberta Ovena su „Novi pogled na društvo“, „Skica racionalnog sistema društva“, „Knjiga o novom svetskom moralu“
Izvor: Britannica/agencije