
Ohrabrujuće: Moguće je postati milijarder i posle četrdesete
Ako ste ušli u zrelo životno doba i još uvek niste zadovoljni svojim poslovnim rezultatima i saldom na žiro računu, razvojni put poznatih imena sa Forbsove liste milijardera može vam vratiti veru i nadu da vaših pet minuta tek dolazi.
Životna priča Marka Zakerberga, suosnivača i izvršnog direktora “Mete”, koji je sa 23 godine postao najmlađi milijarder na svetu zahvaljujući sopstvenom biznisu, jeste izuzetak od pravila. Većina milijardera koji sami stvaraju novac uz naporan rad, obrazovanje i ulaganje, u ovaj klub odabranih ulaze u kasnijim godinama, najčešće posle četrdesete.
Ilon Mask je neko koga ovih dana nije potrebno dodatno predstavljati. Do prve milijarde dolara stigao je u svojoj 41. godini, kada je i debitovao na Forbsovoj listi milijardera. Danas, sa 53. godine, on je osnivač, direktor i glavni dizajner kompanije SpaceX, suosnivač, direktor i dizajner u kompaniji Tesla, suosnivač i direktor Neuralinka i suosnivač Pejpala.
Opra Vinfri je još jedno planetarno poznato ime. Ona je 2023. godine, sa svojih 49 godina, postala prva crna žena milijarder. Popularni tok šou je vodila 25 godina, a danas još uvek poseduje akcije vlastitog kablovskog kanala, koji je u većinskom vlasništvu komapnije Warner Bros. Discovery.
Đorđo Armani je uspon kroz svet mode i dizajna počeo vrlo skromno, sa pozicije organizatora izloga u milanskoj robnoj kući La Rinascente. Njegov luksuzni brend Armani se proširio na muziku, sport i hotele, iako je i dalje sinonim za visoku modu. Armani je postao milijarder u 41. godini.
Jedan od najuspešnijih investitora na svetu Voren Bafet, suosnivač, predsednik i izvršni direktor Berkšir Hataveja, nalazi se na osmom mestu na Forbsovoj listi najbogatijih ljudi na svetu. Bafet je svoj prvi million zaradio sa 32 godine, a do prve milijarde dolara stigao je u 55. godini života.
Džodrž Lukas, iako danas primarno posvećen filantropiji, sinonim je za filmske franšize “Ratovi Zvezda” i “Indijana Džons”. Jedan je od finansijski najuspešnijih reditelja i producenata američke filmske industrije, a prvu milijardu dolara zaradio je sa 52 godine.
Meg Vitman, američka menadžerka, politička aktivistkinja i donator postala je milijarderka sa pozicije izvršne direktorke Ibeja (eBay), sa 42 godine. Smatra se za prvu ženu koja je postala milijarderka zahvaljujući deonicama u internet kompaniji.
Ako ste i vi u ovim najproduktivnijim godinama, posvećeni i istrajni u ostvarenju i “najluđih” poslovnih poduhvata, možda i vas uskoro čeka koja nula više na žiro računu.
Izvor: MSN