
Letnje računanje vremena završava u nedelju, 27. oktobra, tačno u tri sata iza ponoći, tako što se, pomeranjem kazaljke za jedan čas unazad, vreme u 3 sata računa kao 2 sata.
Poslednjih godina u naučnim krugovima se vodi stručna rasprava o tome da li i na koji način promena računanja vremena utiče na zdravlje ljudi. Nije mali broj zagovornika teze da je potrebno odustati od ovakve prakse, jer ljudski organizam funkcioniše na 24-časovnom nivou i remećenje tog ritma može da uzrokuje određene zdravstvene efekte – umor, nesanicu, remećenje mentalnog zdravlja i sl.
Rusija je primer zemlje koja je pre deset goina odbacila letnje računanje vremena, iako se ova država prostire kroz 11 vremenskih zona. U Srbiji, iako se u jednom trenutku povela javna diskusija na ovu temu, nije donet zakon kojim bi se ukinule sezonske promene računanja vremena.
Ovo pitanje bilo je tema razmatranja i u okviru institucija Evropske unije. Evropska komisija je 2018. godine predložila državama članicama da se u naredne dve godine izjasne da li će ostati pri letnjem ili pri zimskom računanju vremena. Međutim, pandemija korona virusa je ovo pitanje privremeno stavila ad acta.
Stoga, poslednji vikend oktobra meseca će do daljnjeg ostati jedan od omiljenijih u godini, ako ništa drugo onda zbog jednog sata više za spavanje.