AKTUELNOSvet

Uvertira u ukrajinsku krizu: Pre šest meseci Rusi upozoravali da bi članstvo Ukrajine u NATO primoralo Moskvu na reakciju

Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Andrej Rudenko je u oktobru 2021. godine u izjavi za Sputnjik nedvosmisleno potvrdio da bi ulazak Ukrijaine u NATO doveo do reakcije Moskve.

Neposredno pre toga ministar odbrane SAD Lojd Ostin tvrdio je da treće zemlje nemaju pravo veta na ulazak Ukrajine u NATO i da Vašington podržava Kijev u toj nameri.

Čini se da se Ukrajina oglušila o stavove i interese svojih tradicionalnih prijatelja, a danas najvećih neprijatelja, Rusa, a osnažena verbalnim podrškama koje su stizale iz Sjedinjenih Američkih Država i sa zapada. Isto tako, izgleda da je Ukrajina poslužila kao sredstvo zapadu za pretnje Rusiji.

„Smatramo da bi ulazak Ukrajine u NATO bio izuzetno opasan korak koji bi primorao Rusiju da reaguje na odgovarajući način. S obzirom da se tu radi o pregovorima između NATO-a i Ukrajine, na njima je da odluče kada je i šta potrebno, ali smo ih mi upozorili da će svaki korak imati posledice. NATO je upoznat sa našim stavom o Ukrajini“, istakao je tada Rudenko za Sputnjik.

U istom periodu list „Tajms“ je pisao da Velika Britanija pregovara sa Ukrajinom o prodaji raketa, što nije bila tajna za Rusiju. U vezi sa tim Andrej Rudenko je upozorio da bi takvi aranžmani mogli da podstaknu provokacije u Donbasu. „Ne verujem da će vojne isporuke Ukrajini doprineti rešavanju konflikta u Donbasu. Smatramo da će to na neki način podstaći ukrajinske vlasti na moguće provokacije protiv samoproglašene republike“, istakao je Rudenko. Stav Ruske Federacije pre samo šest meseci u vezi sa sukobom u Donbasu bio je usmeren ka razumnom vršenju pritiska na Ukrajinu da se vrati poštovanju Minskih sporazuma, a ne vojnim načinima podrške.

Podsećanja radi, na samitu NATO-a u Briselu u leto 2021. godine, lideri Alijanse su podržali pravo Ukrajine i Gruzije da se pridruže ovom vojnom savezu i podržali njihove reforme na putu ka NATO, ali nisu naveli vremenski okvir mogućeg ulaska ovih zemalja u NATO savez.

Dakle, sukob Ukrajine i Rusije samo za nedovoljno upućene posmatrače može da deluje kao izolovani bilateralni sukob dve suverene države. U realpolitici, reč je o sukobu dva bloka, jednog na čelu sa Rusijom, i drugog koji zastupa interese zapada. Danas je Ukrajina nažalost samo tačka na karti sveta gde su se ti interesi najoštrije suprotstavili i esklairali u oružani obračun.

Izvor: Sputnjik

Autor: Kvorum.rs

Slični članci

Back to top button