
Nesanica: Da li vas muče noćna buđenja?
Kvalitetan i dovoljno dug noćni san je važan za fizičko i mentalno zdravlje svake osobe. Da li brinuti ukoliko se iz noći u noć dešava da se prekida san, pitanje je koje povremeno muči mnoge.
Naučnici objašnjavaju da se povremeno noćno buđenje može dovesti u vezu sa arhitekturom sna i tada razlozi za brigu ne postoje. Postoje 4 faze sna koje traju u intervalima od 90 do 120 minuta i koje se tokom noći smenjuju. Ciklus započinje laganim snom koji prelazi u dublji san, a zatim u trećoj fazi dolazi do najdubljeg sna. Četvrta ili REM faza predstavlja spavanje sa brzim pokretima očiju i u ovoj fazi aktivnost mozga se podiže do nivoa koji skoro dostiže normalnu aktivnost u budnom stanju. Nakon ove faze najčešće dolazi do prirodnog buđenja, a kada se ponovo zaspe započinje novi ciklus.
Ako buđenja između dva ciklusa traju samo od nekoliko sekundi do nekoliko minuta smatra se da ne postoji problem. Međutim, ako se buđenja dešavaju prečesto tokom jedne noći ili postoji poteškoća vraćanja u san, odnosno ako se vraćanje u san dešava duže od 10 minuta, tada stručnjaci upozoravaju na problem.
Jedan od saveta za prevazilaženje problema jeste da se tokom noćnog buđenja ne gleda u budilnik, kako bi se izbeglo emocionalno opterećivanje budnim stanjem tokom noći. Pogled u sat može da izazove frustriranost i uznemirenost, što predstavlja problematičnu reakciju. „Ako se alarm ne uključuje nije vreme za buđenje. Nije važno koliko je sati. Morate da se prevrnete, udobno smestite i vratite na spavanje“, objašnjava dr Peters Metjuz, neurolog iz Sijetla.
„Ako ne zaspite ponovo u roku od 15 minuta, najbolje je da ustanete kako biste izbegli razvoj veze između budnosti i svog kreveta“, preporuka je dr Mišel Drerup, direktorke programa bihejvioralne medicine na Klivlendskoj klinici. Ona preporučuje obavljanje tihe aktivnosti koja će pomoći da se ponovo osećate pospano, što može biti slušanje lagane muzike ili meditacija.
Izvor: CNN