DruštvoVestiŽivot

Kako je pandemija COVID-19 otežala položaj žena

Žene su preuzele najveći teret oko brige o pacijentima obolelim od COVID-19, a onda nakon radnog vremena ih čeka nešto nevidljivo, neplaćeno i najčešće nepriznato, a to su kućni poslovi.

Pandemija korononavirusa ugrozila je napredak na daljem putu ka postizanju rodne ravnopravnosti, zaključak je sa sednice Evropskog parlamenta, koja je održana juče pod nazivom “Mi smo snažne: Žene predvode boru protiv virusa COVID-19.

Prema informacijama iz EU u pandemiji su prvo žene ostajale bez posla, budući da je mnogo žena zaposleno u sektorima koji su najpogođeniji globalnom javnozdravstvenom pretnjom. Mnogo žena radi u turizmu, ugostiteljstvu i kulturi, oblastima koje i dalje ne mogu da se vrate na stari sistem poslovanja, zbog čega su poslodavci prinuđeni da smanjuju broj zaposlenih.

Pored toga, na prvoj liniji fronta u borbi sa virusom su zaposleni u zdravstvenom sektoru, i tu su opet žene najbrojnije. One su preuzele najveći teret oko brige o pacijentima obolelim od COVID-19, a onda nakon radnog vremena ih čeka nešto nevidljivo, neplaćeno i najčešće nepriznato, a to su kućni poslovi. Takođe, mnogo je veća verovatnoća da će žene uzeti slobodne dane radi nege o deci i rođacima, a tokom zaključavanja često su morale da kombinuju rad od kuće i brigu o deci.

Sloboda od straha i nasilja su osnovno ljudsko pravo

Posebno zabrinjava eskalacija nasilja nad ženama tokom pandemije i zaključavanja. Oko 50 žena svake nedelje u EU izgubi život zbog nasilja u prododici, što se posebno intenziviralo u poslednjih godinu dana. Žrtvama je bilo otežano traženje pomoći usled raznih vrtsa ograničenja u pandemiji. U isto vreme, veća upotreba Interneta tokom pandemije povećala je rodno zasnovano nasilje na mreži i seksualno zlostavljanje dece na mreži, a posebno devojčica. Predsednica Evropske komisije One su preuzele najveći teret oko brige o pacijentima obolelim od COVID-19, a onda nakon radnog vremena ih čeka nešto nevidljivo, neplaćeno i najčešće nepriznato, a to su kućni poslovi. je naglasila da će Evropska komisija predložiti novo zakonodavstvo za borbu protiv nasilja nad ženama, jer je “sloboda od straha i nasilja osnovno ljudsko pravo”.  

Slični članci

Takodje pogledajte
Close
Back to top button