
Ne tako davno, šaljivi tvit Ričarda Grenela, američkog diplomate i bivšeg specijalnog izaslanika predsednika SAD za pregovore Beograda i Prištine, o predlogu da se jezero Gazivode preimenuje u jezero Tramp, neočekivano je dobio ozbiljan prizvuk i otvorio debatu u kojoj su pomalo sramežljivo mišljenja iznosili i pripadnici političkog establišmenta. Danas, nakon promene administracije u Beloj kući, ovaj predlog je u statusu ad akta, a građanima sa obe strane pregovaračkog stola služi za zbijanje šale.
Novinar Njujork Tajmsa, radeći reportažu u Zubinom Potoku, ističe da su se gosti kafića u koji je svratio „zagrcnuli espresom zbog smeha kada su ih pitali o Trampovom jezeru“. Barmen Petar je reporteru izneo zanimljiv predlog – rekao je da bi možda bilo bolje ime „Jezero Melanija“, jer je rodom iz Slovenije, bivša prva dama je makar Slovenka i, za razliku od gospodina Trampa, verovatno zna gde je Kosovo.
No, da je na ovim prostorima opasno šaliti se, potvrđuju dosadašnji znaci zahvalnosti političara sa Kosova Americi. Tako je Bil Klinton 2009. godine u Prištini dobio šest metara visok spomenik, postavljen na bulevaru koji nosi njegovo ime. Statua bivšeg američkog predsednika, koji je predvodio NATO bombardovanje Srbije, predstavlja sa dokumentom u rukama, istim onim kojim je u maju mesecu 1999. godine odobren ulazak američkih trupa na Kosovo. U neposrednoj blizini spomenika nalazi se butik, koji je ime dobio po Hilari Klinton. I tu nije kraj. Polovinom 2016. godine deo autoputa od Gnjilana do Uroševca, koji vodi do američke vojne baze „Bondstil“, nazvan je po najstarijem Bajdenovom sinu (Bo Bajden), koji je godinu dana ranije preminuo od raka na mozgu. Prema pisanju Sputnjika, Bo Bajden je nakon NATO bombardovanja volontirao na Kosovu, gde je vodio edukacije iz oblasti prava, pripemajući polaznike za uspostavljanje nezavisne države.
Po svemu sudeći, ovde je put od šale do zbilje jako kratak, te tako, možda jednog dana i neka prva dama dobije svoje jezero.
Izvor: Sputnjik, Njujork Tajms