Svet

Da li je evropski vakcinalni pasoš očekivana realnost?

Dok se borba sa korona virusom i dalje vodi na mnogim frontovima, evropski zvaničnici sve češće glasno razmišljaju o ideji uvođenja evropskog vakcinalnog pasoša. Debata po ovom pitanju postaje sve šira i sve glasnija, a neke države su već same načinile prvi korak ka uvođenju digitalnih vakcinalnih pasoša.

Na virtuelnom samitu šefova država i vlada zemalja EU, održanom 25. februara ove godine, državnici su se principijelno sagalasili da je potrebno uvesti jedinstveni „pasoš“, koji bi sadržao potvrdu o vakcinisanju protiv korona virusa i koji bi omogućio kako putovanja, tako i posete sportskim i kulturnim masovnim dešavanjima. Austrijski kancelar Sebastijan Kurc je najglasniji pobornik ove ideje, a podršku nalazi kod kolega iz Grčke, Španije i Kipra. Prema pisanju Dojče vele, Kurc je uoči održavanja samita istakao da bi trebalo za vakcinisane osobe i osobe koje su prebolele koronu, uvesti „zeleni pasoš“ i tako omogućiti „deo slobode“ i „uređeni put nazad u normalan život širom Evrope“. Stav nemačke kancelarke Angele Merkel po ovom pitanju prilično je oprezniji. Ona je podsetila da je za dokument o vakcinaciji potrebno doneti političku odluku, kako bi se jasno znalo šta taj dokument znači. Na pitanje novinara Dojče vele da li će elektronski vakcinalni pasoš zaživeti do letnjeg raspusta, Angela Merkel je odgovorila da „nije programerka“ i kao vremensku odrednicu za ovu potencijlanu novinu istakla je „u dogledno vreme“. Nemačka kancelarka je ovom prilikom naglasila da vakcinalni pasoš ne znači da će samo oni koji su vakcinisani moći ubuduće da putuju, već bi se time samo olakšao saobraćaj u Evropi, dok oni koji ne poseduju dokaz o vakcinisanju eventualno bi morali da poseduju potvrdu o testiranju, navodi Dojče vele.

Grčki premijer Kirijakos Micotakis glasno zagovara ideju evropskog vakcinalnog pasoša i predlaže da se isti što pre uvede. Među državama koje su se prve samostalno pokrenule nalazi se Island, koji je još u januaru počeo sa uvođenjem digitalnih vakcinalnih pasoša. Ovaj put sledi i Danska, koja će prema najavama do kraja februara predstaviti pasoš korona virusa koji će važiti za poslovne putnike. Do početka leta vakcinalni pasoš bi trebalo da ima i Švedska. Izdavanje vakcinalnog pasoša građanima koji su kompletno vakcinisani protiv korona virusa najavila je i Mađarska, uz objašnjenje da će takav dokument građanima omogućiti da ostaju vani i nakon policijskog časa u 20h. Poljska se opredelila za korišćenje sistemske aplikacije QR koda, koji vakcinisanim građanima omogućava izbegavanje karantina nakon ulaska u zemlju.

Sa druge strane, postoji strah da bi uvođenje vakcinalnog pasoša dovelo do diskriminacije, posebno one kategorije građana koji ne mogu biti vakcinisani zbog alergijskih reakcija, imunoloških problema ili trudnoće. Iz tog razloga je i nemačko etičko veće upozorilo na nedostatak dokaza o tome da li vakcinisani ljudi i dalje mogu da šire virus. Zabrinutost po istom pitanju može se čuti i u Francuskoj. Ostaje da sačekamo „dogledno vreme“, kako bismo saznali sudbinu ideje o uvođenju „vakcinalnog pasoša“, ali i naše mogućnosti u vezi sa budućim putovanjima u evropske zemlje.

Slični članci

Back to top button